۶ هزار قطعه نیمچه مرغ بومی در خلیل‌آباد توزیع شد

۶ هزار قطعه نیمچه مرغ بومی در خلیل‌آباد توزیع شد

[ad_1]

 محمود شبان  روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به نام‌گذاری امسال به نام جهش تولید این مدیریت، برای حمایت از اقشار ضعیف و کم درآمد روستایی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این اقدام را انجام داده است.

وی ادامه داد: در این طرح جوجه های توزیع شده بین روستائیان بخش مرکزی و ششطراز ارسال شده و با توجه به اینکه مرغ بومی تولید شده توانایی تولید تخم مرغ را داشته و در آب و هوای این منطقه با هر گونه شرایط نگهداری سازگار است می تواند در تامین پروتئین مورد نیاز خانواده های روستایی نقش به سزایی ایفا کند.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد گفت: توسعه پرورش مرغ بومی در روستاها، افزایش جمعیت مرغ بومی، استفاده بهینه از منابع غذایی مازاد و غیر قابل مصرف موجود و تأمین بخشی از پروتئین مورد نیاز خانوار روستایی از اهداف این طرح است.

شبان افزود: در شهرستان خلیل آباد ۱۹۵ هزار قطعه مرغ گوشتی صنعتی و ۵۱ هزار و ۴۰۰ قطعه مرغ تخم‌گذار صنعتی وجود دارد و سهم مرغ بومی در این منطقه به ۳۲ هزار و ۵۰۰ قطعه می رسد و ارزش تولیدات بخش طیور و دام  این شهرستان سالانه حدود  ۹۱۸ میلیارد ریال است. 

وی همچنین  به توزیع ۵۰۰ اصله نهال توت جهت پرورش دهندگان کرم ابریشم و توزیع ۱۵ جعبه تخم نوغان بین پرورش دهندگان کرم ابریشم در مرحله اول  اشاره  کرد و افزود: پرورش کرم ابریشم علاوه بر امکان استفاده از تمامی نیروی فعال، فرصت به کارگیری بخش غیر فعال جامعه روستایی مانند زنان، کودکان و سالخوردگان که توان انجام کارهای کشاورزی را ندارند فراهم می سازد.

او ادامه داد: برای تقویت و توسعه توتستانها تعداد ۵۰۰ اصله نهال توت اصلاح شده در بین متقاضیان پرورش کرم ابریشم توزیع و کاشته شده  که این گام دیگری برای جهش تولید در خلیل آباد است. 

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد گفت: سومین گام در راستای جهش تولید توزیع سه هزار قطعه بچه ماهی بین متقاضیان پرورش ماهی در شهرستان است.

شبان افزود: کشاورزان این منطقه در سالهای گذشته با تولید ۵۲۰ تن ماهی در۳۸۴ استخر ذخیره آب خود، تجربه تحسین برانگیزی در تولید گوشت سفید و غنی سازی آب  و کاهش مصرف کودهای شیمیایی  داشته‌اند.

شهرستان خلیل‌ آباد با ۱۸ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی حدود ۲۳۸ هزار تن محصولات دامی، زراعی و باغی تولید می‌کند.

خلیل آباد با دو بخش ششطراز و مرکزی در ۲۴۲ کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*