۶ فقره پرونده تخریب اراضی ملی در مهاباد تشکیل شد

 ۶ فقره پرونده تخریب اراضی ملی در مهاباد تشکیل شد

[ad_1]

مجید پاتو روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متخلفان در مجموع ۲.۹۶ هکتار از مراتع این شهرستان را تخریب کرده بودند که پرونده این تخریب برای صدور حکم به مراجع قضایی شهرستان تحویل داده شد.

وی با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار کشیک نوروزی ماموران یگان حفاظت این اداره در ایام تعطیلات نوروزی به صورت شبانه‌روزی انجام می‌شد، افزود: در این ایام با حضور به موقع تیم‌های یگان حفاظت این اداره از ۲ مورد تخریب و تصرف به مساحت ۱.۱۶ هکتار در این شهرستان جلوگیری شد.

وی اضافه کرد: تیم‌های یگان حفاظت این اداره با استفاده از یک دستگاه خودرو، مراتع و اراضی ملی را در ۲ بخش مرکزی و خلیفان مورد پایش قرار می‌دادند و در صورت آگاهی از هرگونه تجاوز به حریم این عرصه‌ها وارد عمل می‌شدند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: در این ایام کارشناسان این اداره در پایش‌های خود از مراتع این شهرستان، ۶۶ فقره پرونده تخلف را برای دامدارانی که قبل از شروع فصل چرا در مجموع ۲ هزار و ۸۴۰ راس دام را برای چرا به مراتع برده بودند، تشکیل دادند و متخلفان به پرداخت ۱۱۹ میلیون ریال جریمه محکوم شدند.

«پاتو» افزود: از مجموع پرونده‌های تخلف چرای غیرمجاز دام، ۳۰ فقره پرونده با اخذ جریمه، تعهد کتبی دامدار و تمکین از قانون مختومه شد و ۳۳ پرونده نیز که حاضر به تمکین نبودند، برای سیر مراحل قانونی به دستگاه قضایی ارسال شد.

وی اضافه کرد: تیم‌های یگان حفاظت این اداره در ایام تعطیلات نوروز امسال، ۲ مورد دستور قضایی را برای خروج ۱۸۶ راس دام از مراتع اخذ کرده و ۱۶ اخطاریه برای خروج ۷۳۰ راس دام را صادر کردند.

وی اظهار داشت: طبق طرح ممیزی، چرای دام در مراتع از ۱۵ آبان تا ۱۵ اردیبهشت ممنوع است و با متخلفان برابر مقررات برخورد و در صورت تکرار، پروانه ممیزی آنان نیز باطل می‌شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: برای حفاظت دقیق از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی، حضور مردم در صحنه مهمترین رکن بوده و به همین علت سامانه ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشی‌های مردمی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در سطح منابع طبیعی مهاباد است.

«پاتو» از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده تجاوز به حریم مراتع و عرصه‌های ملی به ماموران یگان حفاظت این اداره اطلاع دهند تا در اولین فرصت اقدام قانونی صورت گیرد و از تخریب‌ این عرصه‌ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در مهاباد مازاد دام به چرا وجود دارد، گفت: در این شهرستان ۱۷۰ هزار راس دام مجاز به استفاده از مراتع هستند در حالی که هم‌اکنون سه برابر این تعداد دام در این شهرستان وجود دارد که از مراتع استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در مجموع ۸۳۶ هکتار از اراضی ملی این شهرستان از متصرفان غیرقانونی، بازپس‌گیری شد افزود: در طول سال ۱۳۹۸ علاوه بر بازپس‌گیری این مقدار از اراضی ملی، ۴۳ فقره پرونده تخریب و تصرف اراضی ملی با ۴۷ هکتار مساحت تشکیل شده و متصرفان به پرداخت ۱۰۸ میلیون و ۵۷۰ هزار ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

در شهرستان مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*