یک تُن گیاه خوراکی قاچاق در مرز مریوان کشف شد

یک تُن گیاه خوراکی قاچاق در مرز مریوان کشف شد

[ad_1]

شاهرخ محمودی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی گزارش نیروهای خدوم و دلاور مرزبانی مبنی بر توقف یکدستگاه خودروی مشکوک نیروهای یگان حفاظت از منابع طبیعی به محل اعزام شدند و در بازرسی دقیق خودرو مقدار یک تُن از محصولات فرعی مرتعی از گونه‌های «کنگر خوراکی» کشف و ضبط و محموله به اداره منابع طبیعی منتقل شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: در بازجویی از شخص متخلف مشخص شد وی قصد داشت این محموله را به صورت قاچاق به کشور همسایه صادر کند که با هوشیاری نیروهای هنگ مرزی ناکام ماند.

محمودی با بیان اینکه امکان انتشار ویروس کرونا در تمام مراحل بهره‌برداری و مصرف گیاهان خوراکی و دارویی در بین مردم وجود دارد، افزود: پیرو اطلاعیه قبلی این اداره مبنی بر ممنوع بودن برداشت گیاهان دارویی و خوراکی و همچنین براساس بخشنامه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در تحقق اهداف حفظ، احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی از گیاهان مرتعی، برداشت و صادرات همه محصولات فرعی ممنوع بوده و با متخلفین طبق مقررات حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور مصوب سال ۱۳۴۶ برخورد می‌شود.

عامل تخریب جنگل های روستای بیله مریوان دستگیر شد

رییس اداره منابع طبیعی مریوان اضافه کرد: در ادامه گشت زنی نیروهای پاسگاه ویژه اداره منابع طبیعی و همچنین گزارش تخریب، تصرف و قطع درختان جنگلی در روستای بیلو توسط یکی از اهالی روستا با هماهنگی با مقام قضایی، حکم جلب برای شخص متخلف صادر و با همکاری نیروهای انتظامی حکم جلب اجرا و متخلف بازداشت و روانه زندان شد.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن مراتع و جنگل است و از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*