گروه حقوق بشری خواستار آزادی زندانیان سیاسی در اسرائیل و عربستان شد

گروه حقوق بشری خواستار آزادی زندانیان سیاسی در اسرائیل و عربستان شد

[ad_1]

به گزارش تارنمای این گروه، در بحبوحه شیوع گسترده بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان، دولت های خاورمیانه و شمال آفریقا ملزم به حفاظت از جان زندانیان هستند و آزادی زندانیان و بازداشتی‌ها از زندان‌های شلوغ و غیر بهداشتی یکی از راه‌ها برای جلوگیری از به دام افتادن آنها در چنگال همه‌گیری ویروس کرونا است.

سلول‌های زندان‌ها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در میان آسیب پذیرترین مراکز گسترش ویروس کورنا قرار دارند در حالیکه اغلب آنها بسیار شلوغ و فاقد زیرساخت‌های لازم برای کنترل ویروس در میان زندانیان هستند. فقط یک مورد ابتلا به کرونا در بین محافظان، ملاقات کنندگان، زندانیان یا بازداشتی‌ها بلافاصله منجر به یک فاجعه ویرانگر خواهد شد.   

طبق این گزارش، برخی دولت‌ها در سراسر منطقه به نتیجه مشابه دست یافته و خطرات فاجعه بار ناشی از شیوع کرونا در زندان‌ها را پیش بینی کردند. به طور مثال ایران در اقدامی قابل تقدیر به طور موقت ۷۰ هزار زندانی را آزاد کرده در حالیکه بحرین دستور آزادی ۹۰۱ زندانی را صادر کرده است.

اما متاسفانه در بیشتر زندان های مربوط به برخی دولت ها و کشورهای منطقه از جمله در سرزمین های اشغالی زندانیان سیاسی با تحمل شرایط بدتر از زندانیان معمولی کاملا از چنین بخشودگی‌هایی همچنان بی نصیب مانده‌اند.

براساس این گزارش، در اسرائیل، مصر، عربستان، امارات و دیگر کشورها ده‌ها هزار زندانی سیاسی پشت میله‌های زندان با نگرانی‌های بیشتری نسبت به سرنوشت خود زندگی را می‌گذرانند. برای مثال در اسرائیل صدها زندانی سیاسی اکنون در خطر هستند. در مصر نیز ده‌ها هزار نفر با وضعیت مشابه در شرایط سخت زندان از بسیاری حقوق اولیه خود محروم هستند. عکس‌های منتشر شده زندان‌های مصر نشان می‌دهد که صدها زندانی سیاسی با فشردگی در کنار هم قرار دارند.  

در عربستان که اکنون ۴ هزار و ۴۶۲ مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ گزارش شده، ده‌ها فعال سیاسی هنوز بدون تماس با خانواده‌هایشان در زندان‌ها به سر می‌برند. از سوی دیگر کشور امارات احمد منصور برنده جایزه حقوق بشر در حال گذران حبس ۱۰ ساله خود است. سلامت بسیاری از زندانیان سیاسی در نتیجه غفلت و سواستفاده دولت‌ها هر روز بدتر می‌شود و در صورت مبتلا شدن جان آنها را در خطر می‌اندازد. برخی از زندانیان مصری و سعودی به علت فقدان مراقبت درمانی جان باخته و در میان بسیاری از آنها بیماری‌های پوستی شایع شده است.

در پایان این گزارش، گروه اروپا- مدیترانه با طرح درخواست آزادی زندانیان در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نوشته است: با وجود کمبود زیرساخت‌های لازم برای مقابله با گسترش ویروس کرونا و تهدید جدی برای جان زندانیان سیاسی، آنها باید آزاد شوند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*