کشاورزی شوشتر باید از حالت سنتی خارج شود

کشاورزی شوشتر باید از حالت سنتی خارج شود

[ad_1]

به گزارش ایرنا حسین پنبه دانه پور روز سه شنبه در نشست شورای کشاورزی شهرستان شوشتر بیان کرد: زمین‌های حاصلخیز و منابع آبی در این شهرستان برای کشت و تولید محصولا ت متنوع مستعد است اما زمینه تحقق این مهم  توجه بیشتر به کلاس‌های ترویجی و آگاه کردن کشاورزان از بهره اقتصادی و نیاز بازار کشور است.
وی افزود : عمده کشت در این شهرستان گندم و شلتوک است اما در سال‌های اخیر محصولاتی همچون کلزا رشد قابل توجهی داشته که موید این موضوع تولید ۶ هزار تن کلزا در سال زراعی جاری است.
رییس شورای کشاورزی شهرستان شوشتر ادامه داد: در سال زراعی جاری حدود ۳۲ هزار هکتار سهمیه کشت به این شهرستان اختصاص داده شده که این سهمیه براساس منابع آبی موجود در نظر گرفته شده و انتظار داریم کشاورزان در این زمینه همکاری داشته باشند.
وی با اشاره به مشکلات ایستگاه شرق شعیبیه گفت: قرار شده امور آبیاری شمال با تعیین پیمانکار و صدور پروانه بهره‌برداری موقت، مشکل کشاورزان این منطقه را تا رفع مشکلات ایستگاه انجام دهد.
فرماندار شوشتر افزود: دفاتر خدماتی الکترونیکی کشاورزی نیز باید در حوزه‌های چهارگانه مستقر شوند تا نارضایتی کشاورزان از این موضوع برطرف شود.
وی گفت: ۵۴۰ پروند خسارت دیده از سیل پارسال شعیبیه با تلاش اداره جهاد کشاورزی در ۱۰ روز گذشته ثبت سامانه شد و برای پرداخت به بانک‌ها ارجاع داده می‌شود.
وی ادامه داد: متاسفانه در شهرستان شوشتر مثل دیگر شهرستان‌ها پس از برداشت محصول، شاهد آتش زدن کاه و کلش باقی مانده هستیم که انتظار می‌رود دستگاه‌های مربوطه با جدیت به این موضوع ورود کنند و این کشاورزان را از خدمات بی‌بهره کنند چرا که گاهی این اقدام خسارت زیانباری به جای می‌گذارد.

شهرستان شوشتر با داشتن خاک حاصلخیز و آب فراوان از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی در خوزستان است.
سالانه حدود ۵۵۰ هزارتن محصول کشاورزی در شوشتر تولید می‌شود.در شهرستان شوشتر بیش از ۷۵ هزار هکتار زمین کشاورزی آبی و دیم وجود دارد.
شهرستان شوشتر دارای سه بخش مرکزی، میان آب و شعیبیه است که مرکز آن در ۸۹ کیلومتری شمال اهواز قرار دارد.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*