کرونا روابط آمریکا و تایوان را نزدیک تر کرد

کرونا روابط آمریکا و تایوان را نزدیک تر کرد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیمان تایوان را امضا و به قانون تبدیل کرده است و این به معنای نزدیکتر شدن روابط دو طرف در سال های آینده است همزمان پس از شیوع این ویروس مناسبات چین و امریکا خدشه دار شده و دو کشور با یکدیگر درگیر منازعات سیاسی و اقتصادی بیشتری شده اند.

آمریکا بارها از این ویروس با عنوان ویروس چینی و یا ویروس ووهان یاد کرده و مسوولان آن کشور منشاء شیوع بیماری را شهر ووهان در مرکز چین می دانند همزمان مقام های آمریکا از ورود تایوان به سازمان بهداشت جهانی و ارتقای پایگاه بین المللی این جزیره حمایت کرده اند.

از سوی دیگر چین اعلام کرده است که تایوان بخش لاینفک خاک این کشور است و چنین اقداماتی از سوی آمریکا نهایتا نقض اصل یک چین و موجب خدشه دار شدن روابط دو کشور است.

بیرون ماندن تایوان از سازمان بهداشت جهانی بخصوص پس از شیوع کرونا به موضوعی پرتنش در روابط چین و آمریکا تبدیل شده و حتی رویارویی تایوان با سازمان بهداشت جهانی و مجادله طرفین را به دنبال داشته است آمریکا در این راستا از تایوان و حضور قوی تر در این سازمان حمایت کرده اما چین ورود واشنگتن به این مسایل را مورد انتقاد قرار داده و مجادلات تایوان با سازمان بهداشت جهانی را نیز محکوم کرده است.

نمایندگی آمریکا در تایوان که به مثابه سفارت واشنگتن در تایوان محسوب می شود در بیانیه ای بر افزایش همکاری های طرفین در سال های آینده خبر داده است.

اما چین نسبت به هر اقدامی که وضعیت موجود تنگه تایوان را تغییر دهد یا با هدف بالا بردن جایگاه این جزیره و تغییر شرایط باشد، مخالفت کرده و در این زمینه به آمریکا هشدار داده است.

وزارت دفاع تایوان همچنین اعلام کرده که یک ناوشکن آمریکا و دو فروند هواپیمای جاسوسی این کشور در اطراف تایوان حضور دارند «سو یون» از موسسه دفاعی تایوان می گوید: وجود این تسلیحات و عملیات آنها در نزدیکی تایوان نشان می دهدکه آمریکا به تقویت روابط دفاعی دو طرف می اندیشد.

او افزود که همزمان آمریکا با اعزام این ناو و هواپیماها به منطقه به ارتش چین نیز هشدار می دهد که مراقب اوضاع هست و می خواهد مناسبات نظامی با تایوان را قوی تر کند.

«هوانگ چانگ» استاد دانشگاه تامکانگ تایوان گفت: آمریکا از تایوان به عنوان یک همکار و جزیره ای یاد می کند که قصد دارد روابطش را با آن تعمیق کند.

او خاطر نشان کرد که در واقع تعمیق همکاری ها با تایوان یک راهبرد اساسی و زیربنایی برای آمریکا با هدف محدود کردن چین است.

در مجموع تقویت روابط آمریکا و تایوان می تواند باعث تشدید تنش ها نه تنها در مناسبات واشنگتن – پکن بشود بلکه منازعات بیشتری را در روابط چین و تایوان ایجاد کند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*