کاهش ۶.٩ درصدی تورم تولیدکننده بخش معدن در سال ٩٨

کاهش ۶.٩ درصدی تورم تولیدکننده بخش معدن در سال ٩٨

[ad_1]

مرکز آمار تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در سال گذشته را اعلام کرد.  
براساس اعلام این مرکز میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان مواد معدنی به ازای فروش محصولاتشان در داخل کشور، در سال ١٣٩٨ نسبت به سال قبل از آن، ٤٥.١ درصد افزایش دارد.  
همچنین تورم سالانه مربوط به گروه استخراج زغال سنگ معادل ١٠٤.٤ درصد، استخراج کانه ­های فلزی ٤٣.١ درصد و استخراج سایر معادن ٣٦.٨ درصد است.  

نرخ تورم تولیدکننده (شاخص بهای تولیدکننده) از جمله شاخص‌های قیمتی است که در بررسی روند سطح قیمت‌ها بررسی می‌شود و یکی از معیارهایی است که برای سنجش عملکرد اقتصادی، از سطح عمومی قیمت‌ها محاسبه و منتشر می‌شود. از این رو، تاثیر قابل‌توجهی بر تصمیم‌گیری صاحبان صنایع، سرمایه‌گذاران و حتی سیاستگذاران خواهد داشت.
هدف از محاسبه نرخ تورم تولیدکننده، اندازه‌گیری تغییرات قیمت‌هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که این شاخص، قیمت کالاها در کارخانه و مبدا تولید را در نظر می‌گیرد.

با بررسی این شاخص می‌توان از سطح تغییر قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات مصرفی یا تورم اطلاع کسب کرد. به بیان دیگر، هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص بهای تولیدکننده با یک وقفه زمانی در شاخص بهای مصرف‌کننده نیز مشاهده می‌شود.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*