چین: کانادا فورا مدیر ارشد هواووی را آزاد کند

چین: کانادا فورا مدیر ارشد هواووی را آزاد کند

[ad_1]

به گزارش ایرنا «جائو لی جیان» شامگاه سه شنبه در کنفرانس خبری در پکن موضع چین در مورد خانم منگ را «همیشگی و روشن» عنوان کرد و گفت: آمریکا و کانادا با سوء استفاده کانادا از «پیمان استرداد تبهکاران»، اقدام به اجبار علیه یک شهروند چینی کرده اند.

وی از این اقدام به عنوان تجاوز به حقوق قانونی شهروندان چینی نام برد و گفت: آمریکا و کانادا این موضوع را به یک رویداد سیاسی شدید و وخیم تبدیل کرده اند.

این مقام وزارت خارجه چین تصریح کرد: عزم دولت چین در حفاظت از حقوق قانونی شهروندان چین پایدار و قاطعانه است.

منگ در ماه دسامبر ۲۰۱۸ در کانادا دستگیر شد وزارت دادگستری آمریکا کمی بعد او را به جرم کلاهبرداری و اتهامات دیگر تحت پیگرد قانونی قرار داد و درخواست استرداد او را کرد.

منگ پس از آزاد شدن به قید وثیقه در خانه خود در ونکوور زندگی می‌کند موکلان او می‌گویند که ادعاهای آمریکا علیه او در کانادا جرم محسوب نمی‌شود، زیرا این ادعاها بر اساس نقض تحریم های آمریکا علیه ایران هستند.

در پی بازداشت منگ توسط کانادا، پکن چند روز بعد دو شهروند کانادایی به نام‌های «مایکل اسپاور» تاجر و» مایکل کوریگ» دیپلمات سابق کانادایی را به اتهام «به خطر انداختن امنیت ملی چین» بازداشت کرد با این حال چین تاکید کرده بود پرونده این دو شهروند بازداشتی ربطی به پرونده مدیر مالی شرکت هوآوی در کانادا ندارد.

پرونده منگ بعنوان نمادی از درگیری تجاری بین آمریکا و چین از جمله کشمکش برای رهبری جهان در فناوری پیشرفته به شمار می‌رود این دو کشور ابتدای سال جاری میلادی در واشنگتن فاز نخست توافق تجاری را امضا کردند.

تاکید دولت چین بر اجرای اصل یک کشور دو نظام

«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین همچمیم در واکنش به مخالفت برخی وکلاء حقوقی هنگ کنگ با تدوین «قانون امنیت ملی» در مجلس ملی نمایندگان خلق چین گفت: معاون مجلس ملی، دفتر امور هنگ کنگ و ماکائو شورای دولتی و دفتر ارتباطات دولت مرکزی در هنگ کنگ و وزارت خارجه چین پیشتر موضع چین در این مساله را به روشنی تشریح کرده است.

وی تأکید کرد: دولت چین در اجرای اصل «یک کشور دو نظام»، حفظ حق حاکمیت، امنیت و منافع توسعه و همچنین مخالفت با مداخله هر نیروی بیگانه در امور هنگ کنگ عزم راسخ تزلزل ناپذیر دارد.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*