چین کانادا را به «همدستی» با آمریکا متهم کرد

چین کانادا را به «همدستی» با آمریکا متهم کرد

[ad_1]

به گزارش ایرنا دادگستری هدر هولمز از دیوان عالی بریتیش کلمبیا روز چهارشنبه به وقت محلی حکم داد که اتهامات آمریکا مربوط به کلاهبرداری خانم منگ، دادگاه را راضی کرده است که برای وی «جرم دوگانه» در نظر گیرد، بر این اساس افراد مظنون به این جرم، علاوه بر کانادا در کشور درخواست کننده هم دادگاهی می شوند.

گزارش ها حاکی است  «منگ وانجو»، مدیر اجرایی هوآووی در دفاعیه خود علیه مفاد موسوم به «مجرمیت دوگانه» در پرونده استرداد به آمریکا در دادگاه کانادا شکست خورد و به این ترتیب، راه برای استرداد وی به آمریکا تا حدی هموار شد.

به این ترتیب خانم منگ باید برای شرکت در جلسه مربوطه در کانادا بماند و منتظر حکم جدید باشد.

سفارت چین در کانادا در بیانیه ای که در رسانه های اجتماعی منتشر شد آورده است: «چین از این طریق نارضایتی و مخالفت شدید خود را نسبت به این تصمیم ابراز می کند و خواستار بازبینی در حکم صادر شده است».

در این بیانیه آمده است: «ایالات متحده و کانادا با سوء استفاده از پیمان استرداد دوجانبه و اقدام خودسرانه علیه خانم منگ وانجو، حقوق و منافع قانونی این شهروند چینی را به شدت نقض کرده اند.»

بیانیه می افزاید: «هدف ایالات متحده از بین بردن هواوی و سایر شرکت های پیشرفته چینی است و کانادا به عنوان همدست ایالات متحده عمل کرده است کل پرونده کاملاً یک موضوع سیاسی است.»

در این بیانیه از کانادا خواسته شده است که «بلافاصله خانم منگ را آزاد کند و به او اجازه دهد با خیال راحت به چین برگردد».

شرکت هواووی هم با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ما نسبت به حکم دادگاه بریتیش کلمبیای کانادا ناامید شدیم ما همواره اطمینان داریم که خانم منگ بی گناه است ما همچنان از خانم منگ برای رسیدن به حکمی عادلانه و آزادی پشتیبانی خواهیم کرد امیدواریم که نظام قضایی کانادا نهایتاً بی گناهی خانم منگ را اعلام کند وکلای خانم منگ برای رسیدن به عدالت خستگی ناپذیر تلاش خواهند کرد.

منگ در ماه دسامبر ۲۰۱۸ در کانادا دستگیر شد وزارت دادگستری آمریکا کمی بعد او را به جرم کلاهبرداری و اتهامات دیگر تحت پیگرد قانونی قرار داد و درخواست استرداد او را کرد.

منگ پس از آزاد شدن به قید وثیقه در خانه خود در ونکوور زندگی می‌کند موکلان او می‌گویند که ادعاهای آمریکا علیه او در کانادا جرم محسوب نمی‌شود، زیرا این ادعاها بر اساس نقض تحریم های آمریکا علیه ایران هستند.

در پی بازداشت منگ توسط کانادا، پکن چند روز بعد دو شهروند کانادایی به نام‌های «مایکل اسپاور» تاجر و» مایکل کوریگ» دیپلمات سابق کانادایی را به اتهام «به خطر انداختن امنیت ملی چین» بازداشت کرد با این حال چین تاکید کرده بود پرونده این دو شهروند بازداشتی ربطی به پرونده مدیر مالی شرکت هوآوی در کانادا ندارد.

پرونده منگ بعنوان نمادی از درگیری تجاری بین آمریکا و چین از جمله کشمکش برای رهبری جهان در فناوری پیشرفته به شمار می‌رود این دو کشور ابتدای سال جاری میلادی در واشنگتن فاز نخست توافق تجاری را امضا کردند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*