پمپئو بار دیگر در امور داخلی چین دخالت کرد

پمپئو بار دیگر در امور داخلی چین دخالت کرد

[ad_1]

«مایک پمپئو» وزیرامورخارجه آمریکا عصر جمعه در بیانیه‌ای مطرح شدن پیش نویس تصمیم به ایجاد و تکمیل نظام حقوقی و ساز و کار اجرای دفاع از امنیت ملی منطقه اداری ویژه هنگ‌کنگ را در کنگره ملی خلق چین محکوم کرد.

پمپئو این طرح را «دور زدن فرآیندهای قانونی و چشم‌ پوشی از خواسته مردم هنگ‌کنگ» توصیف کرده و باعث از بین رفتن خودمختاری عالی دانست که پکن در اعلامیه مشترک با انگلیس آن را پذیرفته بود.

وزیرامورخارجه آمریکا همچنین خواستار بازنگری چین در این موضوع شد و تهدید کرد در صورتی که پکن به تصویب این لایحه ادامه دهد، واشنگتن در ارزیابی خود درباره “یک کشور با دو سیستم” و وضعیت خودمختاری هنگ‌کنگ تجدیدنظر خواهد کرد.

پمپئو روز گذشته نیز با «ادبیاتی بسیار کم‌سابقه و به شدت انتقادی» سیاست‌های دفاعی، بهداشتی و سایبری چین و راهبردهای این کشور در قبال تایوان و هنگ کنگ را مورد هجمه قرار داد.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به اظهارات روز گذشته پمپئو گفت که دیپلمات ارشد آمریکا با چنین گفته‌هایی در واقع «شرایط را به شکلی نگران‌کننده تهدید آمیز می‌کند».

او اظهارات پمپئو را بی‌اساس و ناشی از فشارهای غیرمنطقی سیاستمداران آمریکایی دانست و آن را محکوم کرد.  

این مقام چینی «برخوردهای مداخله‌جویانه شماری از سیاستمداران آمریکایی» در این منطقه را نیز تقبیح کرد و گفت: ظاهرا آنها از بازگشت شرایط عادی به هنگ‌کنگ خرسند نیستند و «قلب‌های شیطانی» آنها آرام نمی‌گیرد.

آمریکا سال ۲۰۱۹ میلادی پیمان دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ را تصویب کرد و بر اساس آن تا پایان ماه جاری باید ارزیابی‌های نهایی را درباره وضعیت خودمختاری و حقوق بشر هنگ‌کنگ انجام دهد.

در این پیمان، آمریکا خود را ملزم کرده است مقام‌های مسوول چین را که به نظر این کشور حقوق بشر را در هنگ‌کنگ نقض کرده‌اند، تحریم کند.

وزیرخارجه آمریکا در اظهارات خود از دستگیری برخی از مخالفان در هنگ‌کنگ بشدت انتقاد کرده و آن را نوعی نقض خودمختاری عالی در این منطقه دانسته است؛ این مخالفان بزودی دادگاهی خواهند شد.

سخنگوی بخش وزارت خارجه چین در هنگ‌کنگ اما اظهارات وی را برای «هراس افکنی» در میان مردم هنگ‌کنگ بی‌نتیجه و بی‌تاثیر دانست و گفت که آنها با مردم چین یکدل و همراه هستند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*