پایان مرحله دوم غربالگری کرونا تا دو هفته دیگر

پایان مرحله دوم غربالگری کرونا تا دو هفته دیگر

[ad_1]

«جعفر صادق تبریزی» روز چهارشنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره غربالگری کرونا بیان کرد: هدف در گام اول بسیج ملی مقابله با کرونا، غربالگری عموم مردم بود که پس از غربالگری، حدود ۶۱ میلیون نفر، غربالگری جمعیت زیر ۱۵ سال متوقف شد و تعداد غربالگری در مرحله اول به حدود ۷۸ میلیون نفر در کشور رسید.

وی ادامه داد: غربالگری در گام دوم هدفمند شد. یعنی ابتدا سراغ کسانی رفتیم که با سامانه Salamat.gov.ir تماس گرفته و خود ارزیابی کرده بودند و سپس سراغ افراد پرخطر برای ابتلا به ویروس کرونا رفتیم. گروه پرخطر شامل افراد بالای ۶۰ سال، مادران باردار، افرادی که نمایه توده بدنی آنها بیش از ۴۰ بود یا چاق هستند، افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون و بیماری‌های تنفسی، افراد مبتلا به سرطان هستند.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت بیان کرد: این گروه در اولویت قرار گرفته و در حال حاضر حدود ۳۶ میلیون نفر در این مرحله غربالگری شدند. بر اساس محاسبات ما حدود ۴۰ میلیون نفر که شامل این گروه‌ها می‌شوند در این مرحله باید غربالگری شوند.

تبریزی گفت: تصور ما این است که تا حدود دو هفته دیگر، مرحله دوم غربالگری کرونا با توجه به هدف‌گذاری‌ها به پایان خواهد رسید. اگر وضعیت افزایش موارد بستری به علت کرونا به شکل روزهای اخیر باشد، گام سوم غربالگری کرونا با تغییراتی در سیاست‌ها انجام می‌شود.

وی درباره افزایش شناسایی موارد مبتلا به ویروس کرونا نیز بیان کرد: قبلا غربالگری سرپایی به علت کمبود کیت‌های تشخیصی انجام نمی‌شد و در حال حاضر به علت وجود کیت‌ها می‌توانیم پس از شناسایی افراد مبتلا، به سراغ اطرافیان این افراد برویم. قدرت تشخیص کرونا بالاتر رفته و موارد را می‌توانیم راحت‌تر شناسایی کنیم.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*