نماینده مجلس عراق: آمریکا حق انتقال سفارتخانه خود را از بغداد ندارد

نماینده مجلس عراق: آمریکا حق انتقال سفارتخانه خود را از بغداد ندارد

[ad_1]

فایز روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری «المعلومه» عراق اضافه کرد که عرف دیپلماتیک به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد به جز کنسولگری‌ها، سفارتخانه‌ها در خارج از پایتخت کشورها قرار داشته باشد.

وی ادامه داد که مساله تلاش آمریکایی‌ها برای ترغیب کشورها به انتقال سفارت خود به پایگاه عین الاسد در راستای تهدیدهای جدید واشنگتن علیه بغداد قابل ارزیابی است.

نماینده پارلمان عراق گفت که یکی از اصول ثابت قوانین سازمان ملل متحد و هنجارهای دیپلماتیک، این است که سفارت کشورهای خارجی نباید در بیرون از پایتخت باشد و قوانین بین‌المللی فقط حضور کنسولگری‌ها و همچنین نمایندگی‌های بشردوستانه سازمان ملل را در خارج از پایتخت کشورها مجاز می‌داند.

وی توضیح داد که خبر اقدام آمریکا برای انتقال سفارتخانه خود از بغداد به پایگاه عین الاسد در استان الانبار و تشویق دیگر کشورها به این کار نمی‌تواند درست باشد، حتی اگر این خبر صحت داشته باشد، دولت عراق طبق قوانین بین‌المللی اجازه آن را نمی‌دهد.

الفایز تأکید کرد: منابعی که تلاش آمریکایی‌ها را به منظور ترغیب کشورها برای انتقال سفارت خود از بغداد به پایگاه عین الاسد را مطرح می‌کنند، بخشی از سناریوی است که هدف آن ایجاد فضای تشویش و اضطراب در عراق است.

منابعی در عراق دوشنبه گذشته از قصد آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از بغداد به پایگاه هوایی عین الاسد در غرب استان الانبار خبر دادند.

خبرگزاری المعلومه به نقل از یک منبع عراقی نوشت که نیروهای آمریکایی عملیات گسترش ساختمان پایگاه هوایی عین الاسد در منطقه «البغدادی» را انجام داده‌اند. 
وی افزود: طبق اطلاعات طبقه‌بندی شده، رهبران آمریکا در حال بررسی و مطالعه انتقال سفارت این کشور در بغداد به یکی از ساختمان پایگاه عین الاسد هستند. 
این منبع ادامه داد که نیروهای آمریکایی به دنبال آن هستند که سفارت آمریکا از بغداد را پس از حملات مکرر موشکی به ساختمان این سفارتخانه، به خارج از پایتخت عراق منتقل کنند و برای این کار جایگزین مناسب پیدا کرده‌اند. 
وی توضیح داد که همه نشانه‌ها حاکی از آن است که پایگاه هوایی عین الاسد کاندیدایی است که می‌تواند به جای بغداد مکانی برای سفارت آمریکا شود، زیرا این منطقه کاملاً ایمن و محاصره شده در بیابان است که هدف قرار دادن آن را به طور مداوم دشوار خواهد کرد و نیروی هوایی و پهپادی آمریکا نیز به طور ۲۴ ساعته بر فراز آن پرواز می‌کند و سفارت را به محلی امن تبدیل می‌کند.‎
در همین حال سفارت آمریکا در بغداد جمعه گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت امور خارجه این کشور به کارمندان خود در بغداد و اربیل دستور داده که عراق را ترک کنند.
در بیانیه سفارت آمده است که به دلیل مجموعه‌ای از شرایط امنیتی و رویه‌های مسافرتی در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا، وزارت امور خارجه دستور بازگشت کارمندان سفارت آمریکا و مرکز پشتیبانی دیپلماتیک بغداد و کنسولگری آمریکا در اربیل را صادر کرد.
بیانیه توضیح داده که خدمات صدور روادید در بغداد و اربیل همچنان به حالت تعلیق درآمده است.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*