نماز عید فطر در مسجدهای اردستان اقامه می‌شود

نماز عید فطر در مسجدهای اردستان اقامه می‌شود

[ad_1]

حجت‌الاسلام حسن دهشیری روز سه‌شنبه در نشست ستاد برگزاری نماز عید فطر بیان کرد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت موارد بهداشتی، نماز عید در یک محل برگزار نخواهد شد و در مسجد هر محل با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اقامه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا بسیاری از برنامه‌ها را در کشورها بهم ریخت و خسارت‌های فراون جانی و مالی به دنبال داشت، افزود: این ویروس به سردمداران کشورهای بزرگ و کوچک جهان و قدرتمندان نشان داد که زور و قدرت در برابر این ویروس کوچک کارساز نیست و اکنون کشورهای در ظاهر قدرتمند جهان در آمریکا و اروپا برابرش ناتوان شدند.

امام‌جمعه اردستان با اشاره به تعطیلی آیین‌های گوناگون از جمله نمازهای جمعه و جماعت در کشور گفت: در شرایطی که وضعیت این شهرستان سفید اعلان شده اما هنوز دستور برگزاری نمازجمعه ابلاغ نشده است، نماز عید سعید فطر با رعایت موارد بهداشتی و خطبه‌های کوتاه در یک مدت زمانی محدود در محله‌ها برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: نمازگزاران باید از وسایل شخصی مانند زیرانداز، مهر، کتاب دعا، ماسک و دستکش برای اقامه نماز استفاده کنند و جمع‌آوری زکات فطره هم به صورت ساماندهی شده از سوی توسط کمیته امداد امام (ره) انجام خواهد شد.

دهشیری، میزان‌ ریالی فطریه را برابر نظر برخی از مرجع‌های تقلید برابر ۱۰۰ هزار ریال و کفاره روزه غیرعمد را ۳۰ هزار ریال به ازای هر روز عنوان کرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) اردستان نیز اظهارداشت: ۹۰ درصد ساکنان روستاهای این شهرستان زیر پوشش نهادهای حمایتی هستند و زکات فطره پس از جمع‌آوری بین نیازمندان همان روستا توزیع می‌شود.

ابوالقاسم صادقی افزود: کمیته امداد به عنوان دبیر شورای زکات شهرستان‌، وظیفه جمع‌آوری زکات فطره را برعهده دارد و بر اساس دستورالعمل ابلاغی، این مبالغ را به صورت هدفمند جمع‌آوری و توزیع خواهد کرد.

به گفته وی، زکات فطره حداکثر در مدت ۷۲ ساعت به واجدان شرایط تحویل داده می‌شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) اردستان بیان کرد: پرداخت این وجه به افراد برای حل مشکل آنها انجام می‌شود و طرحی در کشور در دست اجرا است که هر چه کمیته امداد در این راه برای رفع مشکلات نیازمندان هزینه کند، از طریق شورای ستاد زکات کشور نیز به همان میزان به کمیته پرداخت خواهد کرد.

وی در ادامه از ائمه جماعت و شوراهای اسلامی روستاها خواست تا زکات فطره را جمع‌آوری و بین‌ نیازمندان آن روستا توزیع و فهرست آن را به کمیته تحویل دهند.

افراد مشکوک به کرونا از حضور در نماز عید خودداری کنند

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان نیز در این نشست تشریح کرد: در حال حاضر ۸۸ خانوار مشکوک مبتلا به کرونا در سطح این شهرستان در قرنطینه خانگی بسر می‌برند که‌ نباید در مراسم اقامه نماز عید فطر شرکت کنند.

حسن ذبیحی اضافه کرد: اقامه نماز عید سعید فطر باید با رعایت موارد بهداشتی، فاصله‌گذاری هوشمند و استفاده از لوازم‌ شخصی و در صورت امکان در فضای باز باشد.

وی با اشاره به اینکه کودکان می‌توانند ناقل ویروس باشند، تاکید کرد: این افراد می‌توانند در نقش کانون انتقال عمل کنند و نباید در مراسم‌ اقامه نماز حاضر شوند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان با تاکید بر ممنوع بودن توزیع نذری و خوراکی، همچنین از بیماران مبتلا و دارای زمینه بیماری‌های خاص درخواست کرد تا از حضور در مراسم خودداری کنند. 

وی با اعلام آمادگی برای تحویل مواد ضدعفونی کننده به هیات امنای مسجدها گفت: مردم بدانند هر گونه بی‌توجهی و رعایت نکردن مسایل بهداشتی می‌تواند شرایط سفید کنونی را به حالت پیشین تغییر دهد و موجب انتشار دوباره ویروس کرونا شود.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) که نخستین‌بار در ووهان چین شناسایی شد، در نهایت به بیشتر کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را نیز برآن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شهرستان اردستان با جمعیت بیش از ۴۲ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*