نرم افزار موبایلی بازدید مجازی از نمایشگاه‌های موزه ملی فعال شد

نرم افزار موبایلی بازدید مجازی از نمایشگاه‌های موزه ملی فعال شد

[ad_1]

 جبرئیل نوکنده با بیان این‌که پیشگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ (ویروس کرونا) و ضرورت حضور مردم در خانه باعث دور شدن آن‌ها از فضای نمایشگاه‌های موقت موزه‌ها شد، ادامه داد: در این شرایط با آغاز فعالیت پویش «# موزه‌ها را در _ خانه _ببینید»،  موزه ملی ایران موفق شد با تولید تور مجازی، مجموعه نمایشگاه‌های موقت خود را در خانه به مردم نمایش دهد.

او از طراحی و ارائه‌ اپلیکیشن آراوین با حمایت فنی و مالی بخش خصوصی، در راستای فراهم شدن بستر مناسب دسترسی مجازی برای بازدید از این نمایشگاه‌ها خبر داد و افزود: استفاده از امکانات و ابزارهای فضای مجازی موزه‌ها را قادر می‌کند تا ارتباط خود را با مخاطبان حفظ کرده و با توجه بیشتر به نظرات و درخواست‌های آن‌ها، در آینده بتوانند برنامه‌ریزی بهتری برای معرفی آثار انجام دهند.

وی تاکید کرد: موزه‌ها مهم‌ترین نهادهای فرهنگی هر جامعه هستند که می‌توانند در مواقع بحران با نمایش رفتارهای مناسب و اقدامات مسئولانه کارکردهای دیگر خود را به عنوان ارکان فرهنگی جامه عمل بپوشاند.

نوکنده همچنین در توضیح عملکرد این اپلیکیشن با نشانی http://jahanaco.com/spage/arawinapp  گفت: این اپلیکشن برای علاقه‌مندان قابل دسترس بوده و در دو بخش مجزا برای بازدیدهای حضوری و غیرحضوری طراحی شده و همچنین قسمتی مجزا نیز برای کودکان و نوجوانان با قابلیت‌هایی مانند سرگرمی و نقاشی در نظر گرفته شده است.

او با بیان این که کاربران از طریق این اپلیکیشن می‌توانند از نمایشگاه‌های موقت موزه ملی ایران در قالب‌های مختلف مانند عکس، فیلم همراه با حضور کارشناسان، متن، تصاویر ۳۶۰ درجه، مدل‌های سه‌بعدی با فناوری واقعیت مجازی و افزوده بازدید کنند، ادامه داد: همچنین مخاطبان پس از دریافت اطلاعات می‌توانند در چالش‌ها و مسابقات مختلف شرکت کرده و بر اساس آموخته‌های خود امتیاز کسب کنند.

مدیر کل موزه ملی ایران تاکید کرد: در فاز نخست این اپلیکیشن، نمایشگاه موقت «میراث باستان شناسی اسپانیا» قابل بازدید است و نمایشگاه‌های «منتخب هفدهمین گردهمایی سالیانه باستان‌شناسی کشور»  و «انسان و دریا: مروری بر هزاران سال ارتباط انسان و دریا در ایران» به صورت مرحله‌ای و هفته به هفته برای بازدید در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا  شامل ۳۰۰ اثر ارزشمند با قدمت ۳۵۰ هزار سال تا دوران معاصر فرهنگ و هنر اسپانیا را روایت می‌کند. این آثار در سه گالری به نمایش درآمده‌اند: گالری اول مشتمل بر آثاری از دوران پارینه‌سنگی تا پایان دوره مفرغ است و قدیمی‌ترین اثر آن ۳۵۰۰۰۰ هزار سال قدمت دارد. گالری دوم آثار دوره‌های آهن، فنیقی، ایبری، رومی، اسلامی، مسیحیت، قرون وسطی و گالری سوم دوره مدرن و معاصر را درخود دارد.

این نمایشگاه که در ۳۱ شهریور سال گذشته با حضور مقامات بلندپایه دو کشور در موزه ملی ایران گشایش یافت، فعالیتa در کشور تا ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹ ادامه دارد که در صورت عبور از بحران کرونا و بازگشایی موزه‌هاT مخاطبان تا آن زمان می‌توانند از این نمایشگاه دیدن کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی موزه ملی ایران، برای استفاده از اپلیکیشنِ بازدید مجازی، نخست باید برنامه آراوین از طریق پیوند اعلام شده در بالا از کافه بازار دانلود و نصب شود و در ادامه با ورود به برنامه، حساب کاربری مشخص تعریف و فعال شود. در ادامه کاربر می‌تواند با انتخاب محل بازدید دلخواه خود، وارد بخش بازدید مجازی شود.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*