مورد جدید ابتلا به ابولا در کنگو در آستانه اعلام شکست بیماری

مورد جدید ابتلا به ابولا در کنگو در آستانه اعلام شکست بیماری

[ad_1]

«تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت جمعه‌شب اعلام کرد با وجود آنکه جمهوری دموکراتیک کنگو در ۵۲ روز گذشته هیچ موردی از ابتلا به ابولا را گزارش نکرده بود، امروز یک مورد جدید از ابتلا به این بیماری در این کشور گزارش شده است.

آدهانوم گفت که سازمان جهانی بهداشت خود را برای اعلام موارد جدید ابتلا آماده کرده بود، اما ثبت این ابتلای جدید در حالی است که کشور کنگو هم آماده بود که روز دوشنبه پایان شیوع ابولا را اعلام کند که با توجه به این مورد جدید، دیگر قادر به این کار نخواهد بود.

شیوع ویروس ابولا برای نخستین بار در بخش شرقی جمهوری کنگو در اول اوت سال ۲۰۱۸ (۱۰ مرداد ۹۷) گزارش شد و از آن زمان تاکنون این بیماری از میان ۳ هزار و ۴۰۰ مبتلای قطعی به آن، جان دست کم ۲ هزار و ۲۰۰ نفر را گرفته است.

ابولا یا تب هموراژیک ابولا نوعی بیماری انسانی است که از ویروس ابولا ناشی می‌شود. نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانه‌های کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده‌ است.

این بیماری برای نخستین بار در کشور کنگو دیده شد. نشانه‌های این بیماری معمولاً دو روز تا سه هفته بعد از تماس با ویروس و به صورت تب، گلودرد، دردهای ماهیچه‌ای، استفراغ،  اسهال و  کاهش عملکرد کبد و کلیه ها ظاهر می شود.

هیچ درمان خاصی تا کنون برای این بیماری ارایه ندشه است؛ می‌توان برای کمک به افراد مبتلا به آن از آب‌درمانی خوراکی (نوشاندن آب‌های محتوی قند و نمک) یا مایعات وریدی استفاده کرد. این بیماری نرخ مرگ و میر بالایی دارد و اغلب باعث مرگ بین ۵۰ تا ۹۰ درصد مبتلایان می‌شود.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*