مراجعه مردم به پایگاه‌های انتقال خون خراسان شمالی کاهش یافت

مراجعه مردم به پایگاه‌های انتقال خون خراسان شمالی کاهش یافت

[ad_1]

دکتر حسین زارع روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این تعداد مراجعه کننده، سه هزار و ۴۴۴ نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی گفت: با توجه به نیاز همیشگی بیماران، از شهروندان تقاضا داریم با حضور در پایگاه های انتقال خون به نجات جان بیماران بشتابند.

وی گفت: مراکز اهدای خون همواره پروتکل ضدعفونی خاص و ویژه ای را برای سلامت اهداکنندگان و سلامت خون دریافتی رعایت می‌کنند.

وی افزود: انتقال خون از نظر رعایت استانداردها در مسائل بهداشتی و سایر موارد لازم بسیار سختگیرانه عمل می کند و شهروندان باید با اطمینان خاطر کامل برای عمل نوع دوستانه اهدای خون مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، تمامی تمهیدات لازم برای ضدعفونی کردن پایگاه انجام شده است و از مردم و همچنین افرادی که به صورت مستمر خون اهدا می کنند می خواهیم که با اعلام فراخوان ها، بدون هیچ نگرانی برای خون دادن مراجعه کنند.

زارع افزود: نیاز به خون و فرآورده‌های آن، نه فصلی و مقطعی که همیشگی است و بیماران سرطانی، دیالیزی و خاص از جمله تالاسمی،  زنان باردار و مصدومان تصادفات و دیگر موارد نیازمند خون هستند و نباید اهدای این ماده حیاتی در هیچ شرایطی کمرنگ شود.

وی ضمن عرض تبریک حلول ماه مبارک رمضان از هم استانی ها  خواست که هم چون گذشته یاری رسان انتقال خون استان در تامین خون سالم و مورد نیاز بیماران باشند.

وی افزود: با توجه به  از سرگیری اعمال جراحی در مراکز درمانی به طبع نیاز به خون و فراورده های خونی بالا خواهد رفت که مشارکت بیشتر عموم مردم بویژه جوانان می تواند پشت گرمی ما باشد.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی گفت: طرح واکسیناسیون اهداکنندگان با گروه سن ۳۰تا ۶۰ سال هم چنان ادامه دارد و اهداکنندگان می توانند  به دفتر جذب انتقال خون بجنورد و شیروان مراجعه کنند.

زارع اظهار داشت: هم اکنون در این ایام مردم تنها برای کارهای ضروری از خانه خارج شوند که اهدای خون نیز جزو کارهای ضروری است، نیاز  به خون و فراورده های خونی همیشگی است.

وی افزود: برای رفاه حال روزه داران مرکز خونگیری بجنورد علاوه بر نوبت  صبح بعد از افطار در ساعت ۲۱ تا ۲۳ از شنبه تا چهارشنبه فعال است.

مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی گفت: ۲۵ هزار و ۲۷۱ نفر در سال گذشته برای اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری استان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۹ هزار و ۹۷ نفر موفق به اهدای خون شدند.

زارع با بیان اینکه مراجعه برای خونگیری در این بازه زمانی در مقایسه با سال پیش از آن ۲ درصد افزایش داشت، اظهار کرد: همچنین میزان اهدای خون در این یکساله ۱۱.۶ درصد رشد یافته است.

وی  اظهار داشت: انتقال خون خراسان شمالی نیاز خونی ۱۲ بیمارستان را برآورده می کند و پاسخگوی تمامی نیازهای خونی مراکز درمانی استان است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۹۶ درصد نیاز خونی آن در داخل استان تامین می‌شود.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*