صدها دانشگاهی و فعال مدنی در سراسر جهان:به تحریم‌های ایران پایان دهید

صدها دانشگاهی و فعال مدنی در سراسر جهان:به تحریم‌های ایران پایان دهید

[ad_1]

موسسه صلح و دیپلماسی کانادا روز شنبه نامه سرگشاده ای را با امضای بیش از ۴۰۰  نفر از چهره‌های برجسته دانشگاهی و فعالان مدنی منتشر کرد که امضای چهره‌های برجسته‌ای همچون نوآم چامسکی روشنفکر و فیلسوف آمریکایی و استاد دانشگاه ام ای تی در ذیل آن دیده می‌شود.

در این نامه آمده است: در این هفته، تعداد مبتلایان تایید شده به کرونا در سراسر جهان از مرز ۵۸۶،۰۰۰ نفر گذشت و با گسترش این بیماری در خاورمیانه، اروپا و شمال آمریکا، تعداد مرگ و میر جهانی به ۲۶،۸۰۰ نفر رسید.

این نامه می‌افزاید: با تعداد ۲ هزار و ۳۰۰  کشته و ۳۲ هزار مورد ابتلا، ایران جزو کشورهایی قرار دارد که به شدت در اثر ویروس کرونا آسیب دیده است. ایران همچنین تنها کشوری است که با چنین سطحی از میزان آلودگی، تحت تحریم های شدید اقتصادی مقابله می کند.

امضا کنندگان این نامه تاکید کرده‌اند: دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ پس از نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و خروج از برجام، تحریم‌های یک جانبه‌ای علیه ایران اعمال کرد و سیاست فشار حداکثری را در پیش گرفت.

دانشگاهیان و فعالان مدنی سراسر جهان تصریح کرده‌اند: در حالی که دولت آمریکا روی کاغذ اقدامات بشردوستانه را معاف از تحریم‌ها اعلام کرده است اما بر اساس گزارش‌های سازمان‌های مدنی در ایران، سازمان‌های امداد بین المللی و گروه‌های حقوق بشر از جمله دیده‌بان حقوق بشر، واقعیت‌های عملی متفاوتی را نشان داده‌اند و تحریم‌های ایالات متحده از جمله محدودیت‌های بانکی، تاثیر منفی زیادی بر دسترسی ایرانیان به تجهیزات پزشکی و داروهای ضروری داشته است.

در این نامه تاکید شده است: در هفته‌های اخیر، انگلیس، روسیه، چین و پاکستان از ایالات متحده درخواست کرده‌اند که تحریم‌های ایران را در طول شیوع بی سابقه این ویروس همه‌گیر کاهش دهد اما دولت ترامپ نه تنها این درخواست‌ها را نادیده گرفته، بلکه تحریم‌های بیشتری را نیز علیه این کشور اعمال کرده است.

صدها دانشگاهی و فعال مدنی یادآور شده‌اند: ما بر این باور هستیم که تنها گذاشتن مردم ایران در شرایط بحران جهانی نه تنها ناعادلانه است، بلکه در واقع نقض حقوق غیرقابل انکار ایرانیان برای دسترسی به بهداشت و درمان و مراقبت های پزشکی است.

این نامه اظهار می‌دارد: علاوه بر این، ما بر این باور هستیم که این ویروس همه‌گیر یک تهدید مشترک جهانی است و تنها راه شکست دادن آن اتحاد کشورها و حمایت مردم از یکدیگر است.

امضا کنندگان این نامه از تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند مطابق با قوانین بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، عمل و از مردم ایران برای مبارزه با ویروس کرونا حمایت کنند.

در این نامه تصریح شده است: ما همچنین از قانون‌گذاران ایالات متحده می‌خواهیم که به دولت ترامپ فشار بیاورند تا به سرعت، تحریم‌هایی که مانع مقابله با شیوع کرونا در ایران هستند از جمله تحریم‌های مالی را لغو کند.

دانشگاهیان و فعالان مدنی می توانند از طریق سایت موسسه صلح و دیپلماسی در کانادا تا پایان ۳۱ مارس ۲۰۲۰ این نامه را امضا کنند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*