جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر به لرستان

[ad_1]

گودرز امیری روز دوشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران ۲۲ فقره بخشنامه و دستورالعمل از وزارت کشور و وزارت بهداشت و درمان در ارتباط با شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و دستگاه‌های وابسته به حوزه عمرانی ابلاغ و متعاقباً به این دستگاه‌ها اطلاع‌رسانی شده است.

وی افزود: تاکنون حدود ۱۴۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی‌کننده در اختیار شهرداری‌ها قرار گرفته که حدود ۱۰۰ هزار لیتر آن به صورت رایگان از طریق خیرین و ۴۰ هزار لیتر توسط شهرداری‌ها خریداری شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان اظهار داشت: نزدیک به ۱۳۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی توسط دهیاری‌ها تهیه و تأمین شده که تقریباً ۳۰ هزار لیتر توسط خیرین و سایر دستگاه‌ها مساعدت و ۱۰۰ هزار لیتر آن به وسیله دهیاری‌ ها جهت گند زدایی و ضد عفونی تهیه شده است.

امیری افزود: تاکنون هر شهر ۱۲ و هر روستا حدود هفت مرتبه به طور کامل ضدعفونی شده که در این زمینه سپاه و ارتش نیز همکاری خوبی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه زباله‌ ها و پسماند های بهداشتی به طور مستمر جمع‌ آوری می‌شوند، عنوان کرد: غسالخانه شهرداری‌ها به تجهیزات مورد نیاز مجهز شده و به غسالان آموزش‌های لازم داده شده است.

وی ادامه داد: ضمن تشکر از عوامل اجرایی، کار در این دو زمینه با توجه به شرایط حساس بسیار سخت و طاقت فرسا شده و لازم است به منظور ایمنی کسانی که در مشاغل مربوط به غسال‌ خانه‌ها و یا جمع‌ آوری پسماندها مشغول فعالیت هستند؛ در مقابل ویروس کرونا تمهیدات بیشتری درنظر گرفته شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با بیان اینکه تعطیل و مسدود کردن پارک‌ها و بوستان‌ها به ویژه روز سیزده‌بدر از اقدامات شهرداری‌ ها بود، گفت: دهیاری‌ها نیز با همکاری اداره کل راهداری، فرمانداری ها ، بخشداری ها و شهرداری‌ ها در مسدود کردن راه‌های تفرجگاهها اقدامات خوبی انجام دادند. 

وی با اشاره به اینکه برای اصناف به دلیل تعطیلی واحدهای آنها در این ایام مشکلاتی به وجود آمد، اعلام کرد: زمان وصول عوارض کسب و پیشه توسط شهرداری ها تا عادی شدن وضعیت بازار به تاخیر افتاد. 

امیری همچنین گفت: ایجاد گروه مجازی متشکل از بخشداران، دهیاران و شهرداران در سطح استان با مدیریت دفاتر امور شهری، روستایی و همچنین ایجاد گروه سلامت در روستاها متشکل از دهیار، عضو شورا، به‌ورز، پایگاه بسیج و تعدادی از معتمدین روستا به منظور سیاست گذاری مقتضی در چارچوب دستورالعمل‌ها ، اطلاع رسانی و آموزش لازم برای مقابله با بیماری کرونا از ابتکارات مهمی بود که توسط حوزه معاونت عمرانی انجام گرفت.

وی بیان کرد : از یکهزار و ۳۶۳ روستای دارای دهیاری یکهزار و ۲۰۰ روستا این گروه تشکیل شده که ضمن اتخاذ تصمیمات مناسب، اقدام لازم معمول و نتایج آن از طریق گروه مجازی مربوط به اطلاع مردم و مسوولین می‌رسد.

معاون عمرانی استاندار به نظارت بر عملکرد راهداری و دستگاه‌های متولی در کنترل و حمل و نقل عمومی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت: همچنین ایجاد ایستگاه‌ های کنترل ورود و خروج توسط دهیاری‌ها و شهرداری‌ها در مکان‌های لازم و خارج از وظایف راهداری‌ها از دیگر اقدامات این حوزه بود.

وی اظهار کرد: پروژه‌های عمرانی از زمان شیوع بیماری کرونا به دلیل رعایت فاصله اجتماعی و مسائل بهداشتی تعطیل شده و قطعاً طی سال مالی طبق روال معمول اجرای پروژها و جذب اعتبارات مقدور نیست، لذا لازم است پیگیری شود سال مالی برای پروژهای عمرانی سه‌ماه یعنی تا پایان مهر ماه و هزینه اعتبارات جاری تا پایان اردیبهشت ماه تمدید شود.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*