بررسی احیای ۴۴ بنای تاریخی روستایی با محوریت اشتغال‌زایی

بررسی احیای ۴۴ بنای تاریخی روستایی با محوریت اشتغال‌زایی

[ad_1]

به گزارش صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، هادی میرزایی در نشست مشترک با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور گفت: در شرایط کنونی توجه به احیا ابنیه تاریخی روستایی یکی از اولویت‌های صندوق احیاست. اشتغال‌زایی و ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت روستایی، دو محور مهمی است که با احیا و مرمت ابنیه یادشده می‌توان بخش شایان توجهی از آن را محقق ساخت.

او با نقش ابنیه تاریخی در تعاملات انسانی افزود: توجه به این نقش ارزنده علاوه بر حفظ شأن و هویت بناهای تاریخی می‌تواند زمینه‌ساز پویایی و کارآمدی اقتصاد روستایی شود و اگر ما با نگاه کارشناسی و هدفمند بتوانیم چنین بسترهایی را ارتقا دهیم به‌زودی دستاوردهای قابل اتکایی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به افزوده شدن توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف به حوزه مأموریت‌های موسسه متبوع خود، ادامه داد: بناهای تاریخی که در بافت روستایی قرار دادند به دلیل مختصات خاص معماری‌شان می‌توانند با هزینه مرمتی مناسب در چرخه احیا قرار گیرند.

او با قدردانی از اقدامات ارزنده معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، در سامان بخشیدن به زندگی روستاییان افزود: امروز تحقق مهاجرت معکوس نیازمند اقدامات عملی است که احیای بناهای تاریخی یکی از این فعالیت‌ها به شمار می‌رود.

مشارکت برای احیای ۴۴ خانه تاریخی روستایی

در ادامه کاوه معراجی معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی با استقبال از هم‌افزایی میان دستگاه‌های مختلف برای رشد و توسعه حوزه‌های مرتبط با روستاهای کشور، گفت: توجه به موضوع بناهای تاریخی روستایی به‌عنوان یک موضوع مهم مورد توجه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم است و در این میان نیاز است که مصوباتی جامع و کارشناسی شده برای تدقیق امورات مربوط به این حوزه به تصویب برسد تا سیاست‌های اتخاذی با تغییرات مدیریتی دچار خدشه نشوند.

او با بیان اینکه کاروانسراها و بناهای تاریخی همواره مرکز ثقل محیط پیرامونی خود بوده‌اند، افزود: معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم در مرحله کنونی برای احیای ۴۴ خانه روستایی با محوریت اشتغال‌زایی در کنار صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خواهد بود و تمام ظرفیت خود را برای توسعه این مهم به کار خواهد بست.

معراجی با یادآوری این نکته که تفکر اقتصادی باید در کنار توسعه فرهنگ روستایی باشد، ادامه داد: سه عنصر مؤثر که در هر جامعه‌ای باعث پیشرفت می‌شود، جامعه، تولید و هنر است و به نظر می‌رسد که این پروژه موفق خواهد بود چراکه این سه عنصر رادار است.

آموزش، رکن اشتغال پایدار

سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز با اشاره به لزوم پررنگ‌تر بودن نقش تسهیل دولت در ایجاد مشاغل روستایی، تصریح کرد: امروز بحث آموزش به‌منظور ایجاد اشتغال پایدار در جوامع روستایی یکی از موضوعات مهمی است که سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها آن را در مناطق روستایی دنبال می‌کند.

او با اشاره به اینکه گسترش فرهنگ احیای بناهای تاریخی یکی از مواردی است که می‌تواند رشد سرمایه را در جوامع روستایی به همراه داشته باشد، افزود: شناسایی ظرفیت‌های نوآورانه با اتکا به داشته‌های ارزشمند جوامع روستایی یکی موضوعاتی است که می‌تواند با ایجاد کسب‌وکار حول محور بناهای تاریخی محقق شود و در این میان پرهیز از الگوهای تکراری مسیر را برای اقدامات پربازده هموار خواهد کرد.

جندقیان خاطرنشان کرد: سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها آمادگی آن را دارد که با اعطای تسهیلات مناسب برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و جلب مشارکت‌های عمومی در جوامع روستایی توسعه فرهنگ احیای بناهای تاریخی روستایی را بیش ‌از پیش محقق سازد.

در  این نشست سکینه اشرفی معاون سابق توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، تصریح کرد: تا وقتی ارزش واقعی داشته‌های ارزشمند روستاییان به‌درستی نمایان نشود، کارآفرینان در این حوزه سرمایه‌گذاری قابل اتکایی نخواهند کرد.

او ضمن حمایت از طرح احیای ۴۴ بنای تاریخی روستایی با محوریت اشتغال‌زایی این اقدام را گام اثربخشی برای نمایان ساختن ارزشمندی‌های موجود در روستاها خواند و یادآور شد: در روستاها نیازمند شرکت‌های اجتماعی هستیم که با نگاه بازار محور توانمندی‌های روستاییان را بالا ببرند و زمینه حضور بیشتر کارآفرینان را در این عرصه مهیا سازند.

اشرفی خاطرنشان کرد: اشتغال‌زایی و کارآفرینی در حوزه روستایی نیازمند یک نگاه خیرخواهانه مبتنی بر بازار است و اگر فردی در این حوزه صرفاً به سود خالص اقتصادی بیاندیشد، نمی‌تواند آن‌چنان‌که باید منشأ اثر باشد.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*