امام جمعه شیراز: ملاصدرا به جامعه معرفی شود

امام جمعه شیراز: ملاصدرا به جامعه معرفی شود

[ad_1]

آیت‌الله لطف‌الله دژکام شامگاه پنجشنبه در آیین یادروز ملاصدرای شیرازی، این مراسم را فرصتی برای ادای وظایف خود در قبال فرهنگ غنی گذشته دانست و از آن به مثابه راهی برای آینده یاد کرد.

وی ابراز داشت: برای بزرگداشت این اندیشمندان باید تشکیلاتی علمی با کار مستمر داشته باشیم؛ زیرا سالی یک روز و یک بار نشستن کفاف درک اهمیت وجود آنان را نمی‌دهد؛ از همین رو شایسته است برای ملاصدرا کاری سترگ انجام شود.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه شیراز باید نقشی در تداوم فرهنگ بشری ایفا کند، عنوان کرد: امیدوارم محفل گرامیداشت یاد ملاصدرا الگوی ما باشد و بتوانیم محیط‌های علمی متناسب با امروز و آینده شیراز را در کنار مجموعه تاریخی مدرسه خان و مدرس ملاصدرا ایجاد کنیم.  

وی در ادامه با اشاره به نوآوری‌های  ملاصدرا در تبیین مباحث فلسفی و مابعدالطبیعه عنوان کرد: میراث صدرایی با شرح و حواشی علامه طباطبایی بر کتاب اسفار شکوفا شد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس ابراز داشت: علامه طباطبایی در برخی جاها با همه احترامی که برای ملاصدرا قائل است، او را نقد می‌کند و سخنی تازه می‌گوید و با این طرح نو، به حوزه و حوزویان روحی تازه می‌بخشد و این  تازه‌گفتن با حفظ حریم صدرا رخ می‌دهد.

تحقیقات ملاصدرا در فلسفه و مابعدالطبیعه, تحقیقی بین رشته‌ای است

آیت‌الله دژکام تحقیقات ملاصدرا در فلسفه و مابعدالطبیعه را تحقیقی بین رشته‌ای خواند و افزود: روش‌شناسی فلسفه را یادگارهای ملاصدرا بسط می‌دهند و ما را به عالم جدیدی رهنمون می‌شوند که در آن دعواهای فلاسفه عرفان و متشرعین تمام می‌شود و همه در شناخت حقیقت باهم به نقطه‌ای مشترک می‌رسند.  

وی ادامه داد: ملاصدرا حتی روش مطالعه تجربی و حسی را در جای خود ارجمند شمرده و به آن بها داده است؛ یعنی روش تحقیق را متناسب با ماهیت مسأله پیش از بسیاری از محققان اروپایی مطرح می‌کند، اما متاسفانه ما بعد از چهار سده سخنان برخی محققان اروپایی را که بعد از ملاصدرا به این مسایل پرداختند، مطرح کرده و سراغ متون خود نرفته‌ایم.

باید در زمانه فعلی به داشته‌های شیراز بیفزاییم

شهردار شیراز نیز در این آیین با بیان اینکه شیراز با تاریخ پر فراز و نشیب خود جایگاهی عظیم در علم و اندیشه دارد، ابراز داشت: مکتب ادبی، هنری، عرفانی، معماری و فلسفی شیراز بخشی از داشته‌های این فرهنگ‌شهر است.

حیدر اسکندرپور با طرح این پرسش که چرا در زمانه ما در بسیاری حوزه‌های فکری، اندیشگانی، هنری و معماری کیفیت لازم را نداریم، افزود: مدرسه خان، مدرس ملاصدرا یکی از ثروت‌های تاریخی شهر شیراز است؛ اما در طول سالیان نتوانسته‌ایم همانند چنین مجموعه‌هایی را تکثیر کنیم و از وجود متفکرانی در اندازه ملاصدرا نیز بی‌بهره بوده‌ایم؛ درواقع باید پرسید که دلیل بی‌حوصلگی در حوزه اندیشه و معماری از کجاست.

وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم که در زمانه فعلی هم به داشته‌های شیراز بیفزاییم، گفت: به عنوان شهردار شیراز علاقمندم در حوزه‌های فرهنگی، معماری و هنری بسترهای لازم را برای آنکه شیراز دوباره شیراز شود، فراهم کنیم.

اسکندرپور افزود: اخیرا شهردار فلورانس ایتالیا که یکی از فرهنگ‌شهرهای جهان به‌شمار می‌رود، در گفت‌وگویی عنوان کرد که شیراز را باعنوان شهر تراز بین‌المللی می‌شناسد و با عشق گفت که مایل است با جهان شهر شیراز رابطه فرهنگی برقرار کند.

وی ضمن تقدیر از امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان فارس، ابراز داشت: این حضور و همکاری فرصتی مغتنم برای همه مدیران است تا بتوانیم فرصت جدیدی را برای شیراز خلق کنیم و قصه این فرهنگ‌شهر را دوباره بازگو کنیم.

یکم خردادماه یادروز صـدرالدین محمدبن ابراهیم شیرازی قوامی است که در سه سده گذشته بزرگترین فیلسوف اسلامی بود. او در فلسفه یونانی و اسلامی سرآمد و بنیان‌گذار مکتبی فلسفی به شمار می رود. تـاریخ‌ دقیق‌ ولادت صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی مشخص نیست اما وفات وی در ۷۰ سالگی و در ۱۰۵۰ قمری‌ و به‌ هنگامی بوده است کـه بـرای هـفتمین بار به سفر حج می‌رفته یا از سفر بازمی‌گشته است. آثار ملاصدرا را بیش از پنجاه اثر دانسته‌اند که آن‌ها را بر حسب نوع تفکر موجود در پس هریک، می‌توان در دو دسته اصلی علوم نقلی و علوم عقلی جای داد.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*