اعتراف ژنرال صهیونیستی: حضور اسرائیل در لبنان، یک اشتباه راهبردی بود

اعتراف ژنرال صهیونیستی: حضور اسرائیل در لبنان، یک اشتباه راهبردی بود

[ad_1]

«گادی آیزنکوت» روز شنبه در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» (اسرائیل امروز) در این باره گفت: حزب‌الله لبنان در هدف راهبردی خود با ارتش اسرائیل موفق عمل کرد و موفق شد از طریق جنگ پارتیزانی یا جنگ فرسایشی با نیروهای نظامی اسرائیلی، ارتش تل‌آویو را مجبور به فرار از [جنوب] لبنان کند.

آیزنکوت که همزمان با بیستمین سالگرد خروج نیروهای صهیوینستی از جنوب لبنان سخن می‌گفت، تصریح کرد: حزب‌الله لبنان از طریق یک سری عملیات نظامی پیچیده، ارتش اسرائیل را آزار داد و سبب  شد شمار زیادی از نیروهای اسرائیلی  کشته شوند که این مسأله تل‌آویو را مجبور به خروج از لبنان کرده است.

رییس پیشین ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی همچنین گفت: حضور طولانی مدت اسرائیل در لبنان (۱۹۸۲-۲۰۰۰) یک اشتباه راهبردی بوده است و تل‌آویو بهای گزافی را بابت آن پرداخته است.

آیزنکوت گفت که وی با نظر ایهود باراک؛ نخست وزیر اسبق برای خروج نیروهای اسرائیلی از لبنان موافقت کرده است اما به گونه‌ای که وجهه ارتش اسرائیل حفظ شود.

وی اعلام کرد: هدف کلیدی باراک این بود که از طریق توافق با سوریه و لبنان از جنوب این کشور خارج شود، اما در نهایت نیروهای اسرائیلی به صورت یک‌طرفه از لبنان خارج شدند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*