استقبال روسیه از پیشرفت ساز و کار اینستکس

استقبال روسیه از پیشرفت ساز و کار اینستکس

[ad_1]

ماریا زاخارووا روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی با اشاره به نخستین تراکنش در چارچوب اینستکس گفت: بدیهی است پیشرفت در کار اینستکس به  همکاری‌ها با ایران و توسعه همکاریهای اقتصادی و بازرگانی قانونی با این کشور در شرایط فشار تحریمی از طرف آمریکا کمک می‌کند.

وی افزود: ما زمانی که این ساز و کار ایجاد شد از آن استقبال کردیم و امروز نیز از توسعه آن ابراز خرسندی می کنیم.

وزارت امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه نخستین عملیات مالی با ایران بر اساس سازوکار مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس را تأیید کرد.

زاخارووا در ادامه خاطرنشان کرد که برای آغاز بکار واقعی اینستکس در حقیقت یک سال زمان صرف شد و اطلاعات درباره این ساز و کار برای نخستین بار در ماه ژوئن سال 2019 منتشر شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما این واقعیت را درک می کنیم که ایجاد ساز و کارهای موثر که امکان از بین بردن تاثیرات تحریم های غیرقانونی آمریکا را می دهد، برای اتحادیه اروپا کار دشواری است.

وی افزود: با این حال نتایج مشخصی به دست آمده است و همینک باید به تلاش ها در این راستا ادامه داد و طرح های تهیه شده تکمیل شود و کیفیت آن بهبود و سرعت کار افزایش یابد.

 زاخارووا خاطرنشان کرد: ضامن کارایی این سازو کار را گنجاندن سریع فهرست کالاهای مشمول تحریم های آمریکا و نیز گسترش فهرست کشورهای شرکت کننده در آن با مشارکت کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و شرکای عمده تجاری ایران می‌دانیم.

وی ادامه داد: در چنین وضعیتی می‌توان امیدوار بود که فعالیت اینستکس افزایش می‌یابد و امیدهایی که به آن به عنوان ابزار فعال ضدتحریمی جهانی بسته شده است را برآورده می‌کند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*