استان مرکزی در فرصت پنجره جمعیتی قرار گرفت

استان مرکزی در فرصت پنجره جمعیتی قرار گرفت

[ad_1]

«علیرضا قبادی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سن فعالیت جمعیت (۱۵ تا ۶۴ سال) استان مرکزی از میانگین کشوری ۶۹ درصدی ، یک درصد بیشتر است و جمعیت سالمند (۶۵ ساله و بیشتر) این استان نیز ۱۲ درصد و میزان کشوری آن هفت درصد است.

وی بیان کرد: نسبت جمعیت زیر ۱۵ سال استان مرکزی از کل جمعیت این استان ۲۲ درصد و نسبت آن در کشور ۲۵ درصد است و میانگین سنی این استان ۳۲ و هفت دهم سال است که برای مردان ۳۲ و نیم سال و برای زنان ۳۳ سال است که استان مرکزی در زمینه میانگین سنی رتبه ۲۷ کشور را دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی ادامه داد: میانگین سنی کشور ۳۱ و یک دهم سال است که این میانگین برای مردان ۳۰ و ۹ دهم سال و برای زنان ۳۱ و سه دهم سال است.

قبادی اظهار داشت: میانه سنی استان مرکزی نیز ۳۱ است، (یعنی ۵۰ درصد از جمعیت این استان بیش از ۳۱ سال سن دارند) و این آمار از میانه سنی کشور که ۳۰ سال است، یک سال بیشتر است.

وی گفت: نسبت جمعیت جوان (۱۸ تا ۳۵ ساله) از کل جمعیت این استان ۳۰ درصد است و برآورد می‌شود جمعیت این استان تا پایان سال جاری به یک میلیون و ۴۷۸ هزار نفر برسد و سهم استان مرکزی از جمعیت کشور یک و هشت دهم درصد  شود.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی افزود: پارسال ۱۵ هزار و ۳۴۱ تولد در استان مرکزی به وقوع پیوست و این آمار به تعداد جمعیت این استان اضافه شد و در این مدت، هفت هزار و ۹۵۲ نفر نیز در استان مرکزی فوت کردند.

استان مرکزی ۱۲ شهرستان و بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*