استاندار گلستان خواستار صدور مجوز نیروگاه برق از زباله در این استان شد

استاندار گلستان خواستار صدور مجوز نیروگاه برق از زباله در این استان شد

[ad_1]

هادی حق شناس روز پنجشنبه در گردهمایی شهرداران گلستان در مینودشت با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اظهار داشت: حدود یک سال از اعلام آمادگی این شرکت ایتالیایی برای سرمایه‌گذاری چند میلیون یورویی می‌گذرد اما هنوز مجوز فعالیت آن صادر نشده است.

وی افزود: روزانه ۸۵۰ تا هزار تن زباله در گلستان تولید می‌شود که با احداث نیروگاه برق، مشکل دفن زباله و بوی متعفن آن که ساکنان اطراف سایت‌های بازیافت زباله استان را آزار می‌دهد، برطرف خواهد شد.

پیش از این، محسن سمیعی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان گفته بود که یک شرکت ایتالیایی با سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیون یورویی در ساخت نیروگاه برق از زباله این استان در قالب طرح ۲۰ ساله مشارکت خواهد کرد.

وی اعلام کرده بود که این شرکت ایتالیایی در کنار ایجاد تاسیسات نیروگاه برق با ۲ روش گازیفیکاسیون (گازی سازی) و مخلوط سوز، مدیریت، نگهداری و بهره‌برداری از آن را نیز برعهده خواهد داشت که تکنولوژی مورد استفاده این نیروگاه منطبق و سازگار با اقلیم و نوع زباله تولیدی گلستان است.

استاندار گلستان همچنین با گلایه از کم توجهی شهرداران به فضای سبز و کاشت درخت در ورودی شهرها گفت: ورودی بسیاری از شهرهای استان بدون درخت است و حس شهر شمالی بودن را در ذهن متبادر نمی کند درحالی که ۵۰ سال قبل فردی اقدام به کاشت درخت در ۲ طرف جاده ورودی شرق و غرب گرگان کرد و با وجود دشواری فراوان آن ها را آبیای نمود که منظره زیبای آن در ورودی گرگان قابل مشاهده است.

وی با اشاره به تنوع آب و هوایی گلستان و تولید افزون بر ۹۰ گونه محصول زراعی و باغی در این استان اضافه کرد: این ویژگی‌کم نظیر فرصت مناسب ایجاد درامد و ارزش افزوده برای شهرها و شهرداری‌های استان است که باید از آن استفاده شود.

حق شناس همچنین با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و مشکلات ناشی از تحریم‌ها گفت: در این شرایط دولت پارسال ۱۷ هزار میلیارد ریال اعتبار به گلستان داد که صرف اجرای طرح‌های عمرانی شد.

استان گلستان ۱.۹ میلیون نفر جمعیت دارد.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*