از توبیخ تا تشویق کادر درمانی انگلیس

از توبیخ تا تشویق کادر درمانی انگلیس

[ad_1]

در این حرکت مردمی، میلیون‌ها انگلیسی که طی ۱۰ روز گذشته مطابق با دستور دولت در شکل خفیفی قرنطینه و محدودیت تردد بسر می‌برند راس ساعت ۲۰ به وقت محلی از پنجره و ایوان خانه‌هایشان پزشکان، پرستاران و دیگر کارکنان نظام درمانی این کشور را تشویق کردند. برخی هم از خانه‌های خود بیرون آمده و با زدن بر روی اجسام، تولید صدا کرده و سوت و هورا ‌کشیدند.

هم زمان رسانه‌های صوتی و تصویری هم به این فراخوان مردمی پیوسته و برنامه‌های خود را برای تشویق کادر درمانی دقایقی متوقف کردند.

سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس نیز پیشتر گفته بود بوریس جانسون که به کرونا مبتلا شده و در قرنطینه خانگی به‌سر می برد، برای ابراز تشکر از پزشکان و پرستاران، راهی پیدا خواهد کرد. 

جانسون شامگاه پنجشنبه فیلمی را در توئیتر منتشر کرد که تنها مقابل خانه شماره ۱۱ داونینگ استریت ایستاده و به مدت یک دقیقه کف می‌زند. او هفته گذشته برای شرکت در این فراخوان مردمی در کنار وزیر دارایی و همسر باردارش مقابل دفتر نخست وزیری (خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت) حاضر شده بود. اما یک روز بعد (جمعه ۸ فروردین) از مثبت شدن نتیجه آزمایش ابتلا به کرونای خود خبر داد و از آن زمان تاکنون در قرنطینه به‌سر می‌برد؛ به گونه‌ای که گفته می‌شود غذای او بیرون در تحویل می‌شود.

یک هفته دوره خانه نشینی او فردا (جمعه ۱۵ فروردین) به پایان می‌رسد اما با توجه به اظهارات سخنگوی دفتر نخست وزیری درباره تداوم بروز علائم کرونا در وی، پایان دوره قرنطینگی جانسون هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. 

شمار بیماران و قربانیان کرونا در انگلیس روی شیب صعودی قرار دارد. این ویروس در ۲۴ ساعت گذشته جان ۵۶۹ بیمار در این کشور را گرفت و روز سیاه دیگری را برای کادر درمانی رقم زد.

بر همین اساس نگرانی‌ها و انتقادها از عملکرد دولت به ویژه  نخست وزیر انگلیس در راستای مقابله با کرونا بالا گرفته است. کمبود تجهیزات بهداشتی باعث شده تا یک چهارم پرستاران و پزشکان در انگلیس بیمار و یا در قرنطینه خانگی به‌سر می‌برند. آنها بارها درباره کمبود وسایل حفاظتی در مواجهه با بیماران کرونایی هشدار داده و یا در فضای مجازی از موسسات خیریه طلب کمک کرده‌اند اما مقام‌های انگلیس به جای توجه به این درخواست‌ آنها را توبیخ و یا تهدید به اخراج کرده‌اند.

روزنامه گاردین چهارشنبه گذشته در گزارشی تکان دهنده عنوان کرد که با وجود کمبود تجهیزات بهداشتی بیمارستان‌ها در بحبوحه کرونا، پزشکان و پرستاران این کشور از سوی مسئولان تهدید شده‌اند که درصورت ابراز هرگونه نگرانی در این زمینه توبیخ و یا شغل خود را از دست خواهند داد.

در این گزارش آمده است که مسئولان بهداشت انگلیس تاکنون دو تن از نیروهای کادر درمانی این کشور را خانه نشین کرده‌ و تعدادی از پزشکان، هشدار دریافت‌ کرده‌اند.

برخی تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می دهد که کارکنان کادر درمانی انگلیس از فرط کمبود لباس‌های محافظ، به اجبار پلاستیک زباله بر تن کرده‌اند. همچنین طبق گزارش رسانه‌های انگلیس تاکنون فقط ۲ هزار نفر از ۵۰۰ هزار نفری که در بخش اورژانس‌ بیمارستان‌های این کشور فعالیت دارند، به دلیل کمبود امکانات موفق به انجام آزمایش کرونا شده‌اند.

درحالی که دولت انگلیس برای مقابله با اخبار غلط و شایعات در خصوص کرونا تیم ویژه ای را تشکیل داده اما مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند در دو هفته گذشته تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌ها توسط ارتش توزیع شده‌ و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

انجمن پزشکان بریتانیا به تازگی دستورالعمل هولناکی را درباره نحوه درمان بیماران مبتلا به کرونا صادر و به پزشکان توصیه کرده که ظرفیت‌های موجود را به سمت بیمارانی هدایت کنند که از شانس بالاتری برای زنده ماندن برخوردار هستند.

این دستورالعمل که فرازهایی از آن در رسانه‌های این کشور منتشر شده به این معناست که پزشکان باید درباره مرگ و زندگی بیماران تصمیم گیری کرده و به ناچار «از درمان برخی بیماران دست کشیده تا آنهایی که شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند درمان شوند».

این سند می‌افزاید که پزشکان قادر خواهند بود خدمات درمانی به ویژه دستگاه‌های تنفس مصنوعی را حتی از بیمارانی که رو به بهبودی بوده، اما حال عمومی مناسبی ندارند، متوقف کرده تا سایر بیمارانی که تشخیص می‌دهند، درمان شوند.

رئیس دانشکده مراقبت‌های ویژه دارویی انگلیس روز پنجشنبه (۱۴ فروردین) در گفت وگو با شبکه خبری اسکای وضعیت تکان دهنده‌ای را از داخل بیمارستان‌های این کشور روایت و عنوان کرد که پرستار، پزشک و تخت به اندازه کافی موجود نیست.

وی با بیان اینکه کادر درمانی این کشور تمام تلاش خود را برای مدیریت اوضاع به کار بسته‌اند افزود: اما ما هیچ تصوری نداریم از اینکه بتوانیم از اوج این بحران عبور کنیم.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده تعداد مبتلایان به کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر عبور کرد و مقام‌های بهداشتی پیش بینی می کنند که این آمار در روزها و هفته‌های آینده روند تصاعدی طی کند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*