ازبکستان یکشنبه را عید فطر اعلام کرد

ازبکستان یکشنبه را عید فطر اعلام کرد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری ازبکستان( اوزا)، «شوکت میرضیایف» رییس جمهور ازبکستان با صدور حکمی روز یکشنبه ۴ خرداد را در این کشور عید سعید فطر اعلام کرد.

طبق حکم رییس جمهور ازبکستان، این روز به پیشنهاد اداره امور دینی مسلمانان ازبکستان عید سعید فطر اعلام شده و سراسر کشور به این مناسبت تعطیل خواهد بود.

در ادامه آمده است: ماه مبارک رمضان ماه نیکوکاری، سخاوت و مهربانی است، اما سال جاری میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا این عید در خانه‌ها جشن گرفته می‌شود.

شورای وزرای «قره قلپاقستان، استانداری‌های استان‌ها و شهر تاشکند با همکاری وزارت حمایت از محله و خانواده، کمیته امور دینی وابسته به کابینه وزرا و همچنین سازمان های اجتماعی موظف هستند عید سعید فطر را در سطح بالا و طبق ارزش‌های ملی مردم این کشور با رعایت مقررات قرنطینه برگزار کنند.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از دو هزار و ۶۰ مسجد فعال است.

هم‌اکنون در ازبکستان ۲ هزار و ۲۳۸ سازمان دینی متعلق به پیروان ۱۶ دین مختلف به ثبت رسیده که ۲ هزار و ۶۴ نهاد دینی یعنی معادل ۹۴ درصد این سازمان‌ها مربوط به مسلمانان است. همچنین ۱۵۷ نهاد دینی مسیحی، ۸ نهاد یهودی، معبد بودا  و …. فعالیت می‌کنند.

ازبکستان با بیش از ۳۴ میلیون و ۲ هزار نفر، پرجمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی است که اکثریت مردم آن‌را مسلمانان اهل سنت تشکیل می‌دهند.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*