اجرای نمایش مذهبی «سکوت؛ ‌سال ۱۰ هجری» در شب نیمه شعبان

اجرای نمایش مذهبی «سکوت؛ ‌سال ۱۰ هجری» در شب نیمه شعبان

[ad_1]

بعد از تجربه موفق پخش آن‌لاین کنسرت‌های موسیقی در ایام تعطیلات نوروزی با دو هدف دعوت هرچه بیشتر مردم برای در خانه ماندن در مسیر تحقق شکست ویروس کرونا و قطع زنجیره شیوع این ویروس و ازسوی دیگر حمایت از هنرمندان و پر کردن اوقات فراغت مخاطبان؛ در گام دوم پخش آن‌لاین فعالیت‌های هنری، تلویزیون تعاملی نمایش‌نت به‌عنوان نخستین تلویزیون انحصاری پخش هنرهای نمایشی فعالیت خود را برای پخش زنده آثار تئاتری در شب‌های کرونایی کشورمان از هفدهم فروردین ماه آغاز کرد.

کارنامه موفق سکوت؛‌سال ۱۰ هجری از سال ۱۳۹۲ تا امروز

شامگاه گذشته (چهارشنبه ۲۰ فروردین‌ماه)؛ چهارمین شب از اجرای نمایش‌های زنده و پخش آنلاین آن از طریق تلویزیون تعاملی نمایش‌نت به نمایش سکوت؛‌سال ۱۰ هجری به نویسندگی و کارگردانی میلاد جباری‌مولانا در گونه مذهبی اختصاص داشت.

این اثر تئاتری که از نمایش‌های موفق کارنامه جباری‌مولانا شناخته می‎شود، نخستین بار در سال ۱۳۹۲ در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه رفت و بعد از اقبال از سوی مخاطبان و جامعه منتقدان تئاتر در سال ۱۳۹۵ در دو تماشاخانه استاد انتظامی مجموعه خانه هنرمندان و تماشاخانه سنگلج به صحنه رفت و آنجا نیز با اقبال خوب مخاطبان همراه بود.

همچنین نمایش سکوت؛ سال ۱۰ هجری به قلم جباری مولانا طی سال‎های اخیر با کارگردانی هنرمندانی دیگر در تهران و برخی استان‌های کشور به صحنه رفته است.

نگاهی به قصه سکوت؛‌ سال ۱۰ هجری

این اثر نمایشی روایت کننده داستان معاذ بن جبل خزرجی از اصحاب حضرت محمدمصطفی(ص) بعد از تلاش او برای عدم بیعت با حضرت علی(ع) که در غدیر خم از سوی پیامبر اسلام به عنوان ولی وجانشین ایشان معرفی شده بود باز می گردد. جایی که معاذ بعد از رحلت رسول خدا در صف نخستین افرادی در می آید که با ابوبکر پیمان می بندد.

نگاه و روایت جباری مولانا در این اثر نگاهی روزآمد شده با ادبیات ساده و به دور از زبان ثقیل و مطنطن خاصه این دست از آثار برای همگرایی و همرایی هر چه بیشتر مخاطب است. او با تلفیق فضای طراحی صحنه و لباسی امروزی در بطن روایت تاریخی توانسته نگاهی فراواقعی را به مخاطب امروز تئاتر ارائه دهد که در جای خود تماشای این اثر را دلچسب‎تر می کند.

در این اثر نمایشی میلاد جباری‎مولانا و مهران به‌عنوان بازیگر حضور داشتند.

چهارمین شب پخش آن‌لاین اجرای زنده نمایش از پردیس تئاتر تهران راس ساعت ۱۹ آغاز و بدون قطع و وصل تصویر با وجود حجم بالای کاربران سرور نمایش‌نت تا ۲۰:۳۰ ادامه داشت.

تجربه پخش زنده آثار نمایشی از طریق پرتال تلویزیون تعاملی نشان داد که بهره‌بردن از امکانات فضای مجازی می‌تواند بستری متفاوت و وسیع به وسعت خاک ایران‌زمین برای هنرمندان این عرصه جهت تولید و اجرای آثارشان با دامنه مخاطبان چندین میلیون نفری ایجاد کند.    

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*