آتش‌سوزی مراتع قزوین را تهدید می‌کند

آتش‌سوزی مراتع قزوین را تهدید می‌کند

[ad_1]

قدرت‌الله مهدیخانی، مدیرکل مدیریت بحران قزوین روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با هشدار نسبت به احتمال خطر وقوع آتش‌سوزی در مراتع استان، افزود: طی سال‌های گذشته و در پی بارش‌های فراوان بهاری ناشی از تغییرات اقلیمی منطقه و علی‌رغم بهبود کمی و کیفی منابع آبی و پرشدن ذخایر زیرزمینی و مخازن سدها، شاهد رشد بی‌رویه علف‌های هرز در مراتع و منابع طبیعی استان هستیم. 
مهدیخانی اظهار داشت: علف‌های انبوه با گرمتر شدن هوا، خشک شده و همین مساله زمینه را برای ایجاد آتش‌سوزی مهیا کرده که با کوچکترین سهل انگاری و بی‌توجهی، منجر به بروز بحران و در ادامه نیز شاهد خسارت‌های سنگین به منابع طبیعی و محیط زیست خواهیم بود.
به گفته وی، طی ۲ سال گذشته آمار وقوع آتش سوزی‌ها در منابع طبیعی و مزارع استان چند برابر شده و حجم عظیمی از امکانات و نیروی انسانی موجود در منطقه را نیز درگیر کنترل و مدیریت این بحران کرده است.
مهدیخانی با بیان اینکه متاسفانه بخش عمده‌ای از آتش سوزی‌های به وقوع پیوسته منشا انسانی داشته و براثر بی توجهی شهروندان صورت می‌گیرد، تاکید کرد: به همین لحاظ از مردم درخواست داریم تا در این موقع از سال و برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی، از انداختن ته سیگار در طبیعت خودداری کرده و در صورت روشن کردن آتش، در پایان باقیمانده خاکستر را با آب یا خاک خاموش کنند.
وی ادامه داد: شهروندان از رها کردن اشیایی مانند شیشه و پلاستیک‌های شفاف در طبیعت خودداری کرده، کشاورزان پس از برداشت محصولات خود مانند جو و گندم نسبت به معدوم کردن کاه و باقیمانده محصولات خود اقدام کنند و صاحبان باغات و اراضی کشاورزی بزرگ نیز نسبت به وجین کردن علف‌های هرز زمین‌های خود اقدامات لازم را به عمل آورند.
۹۴۰ هکتار از منابع طبیعی استان قزوین تا نیمه نخست سال گذشته طعمه حریق شد در حالی که این میزان آتش سوزی در سال ۹۷ بالغ بر ۱۳۰ هکتار بوده است.
منابع طبیعی استان قزوین شامل ۸۵۰ هزار هکتار مرتع، ۲۸ هزار هکتار جنگل و ۲۹ هزار هکتار بیابان است. 

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*